عضویت
BaleParvaz.com به شما کمک میکند با دوستان زندگی خود همیشه در ارتباط باشید.

همایش یادبود «دده شمشیر»

در شمس ماههای قمری؛ همزمان با اعیاد شعبانیّه
همایش یادبود «دده شمشیر» در تهران برگزار می شود.

این همایش منطقه ای با شرکت عاشیقهای  مناطق مختلف ایران، جمهوری آذربایجان، ترکیه و گرجستان؛ از سوی خانه ی «عاشیقهای ایران» شامگاه سه شنبه چهارم خردادماه در فرهنگسرای بهاران تهران برگزار می شود.

دده شمشیر در سال 1272شمسی، پیش از انتقلاب اکتبر شوروی که ساکنان دو سوی ارس در ارتباط تنگاتنگ مذهبی ـ عقیدتی و فرهنگی ـ هنری با یکدیگر بودند در روستای «دمیرچی از توابع کلبه جر قره باغ» در خانواده ای فرهنگ پرور چشم به جهان گشود؛ به طوری که  پدر وی از مفاخر و گنجینه های ادبی ـ هنری عصر خود بود.

استعدا بی نظیر در هنر عاشیقی، صدای منحصر به فرد، عشق به وطن، طبیعت و انسانیت در شخصیت و آثار بارز آن رادمرد تاریخ هنر و ادب این سرزمین در طول 86 سال زندگی افتخار آمیز سبب اخذ مقام «دده» که عنوانی عرفانی است؛ از سوی مردم دیار دو سوی ارس گردید و سبب ماندگاری وی  در خاطرات مردم ایران و قفقاز شد.  


 

گفتنی است گروههای مختلف عاشیقی از جمهوری آذربایجان، ترکیه، گرجستان و مناطق مختلف ایران از جمله آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، رنجان، همدان، قم، البرز، تهران، استان مرکزی، فارس، گیلان و خراسان با حضور در این مراسم بزرگ منطقه ای، استعداد و هنر خویش را در سبک های دیار خود به شیفتگان این هنر اصیل عرفانی ارائه خواهند کرد.


 


 از سوی دیگر در این مراسم از 6 تن از فرهیختگان و نام داران «عاشق» از سراسر کشور تجلیل خواهد شد. علاوه بر عاشیقها یدالله عوض پور، نصرت الله زرگر، هدایت مهری، فتح الله رضایی و حسین ساعی از ویلچر نشین سرزمین هنر؛ استاد رضا افشارپور متخلص به «افشار» که علی رغم داشتن معلولیت خیلی شدید جسمی ـ حرکتی، بصورت خستگی ناپذیر بیش از نیم قرن با ذهن خلاق، احساس واراده ی بسیار قوی خویش، خدمت شایانی به فرهنگ، هنر و ادب این مرز و بوم ارزانی داشته است از سوی مقامات و دست اندرکاران همین همایش تجلیل بعمل خواهد آمد. وی که کارمند درمان تامین اجتماعی تبریز بود؛ زمانی اقدام به بیمه نمودن اعضای ارکستر تحت سرپرستی خود «ساری تئل» کرد که هنوز هیچ هنرمندی بیمه نشده بود.

لازم به توضیح است که «فرهنگسرای بهاران تهران» از ساعت 19 الی 23روز سه شنبه 4 خرداد ماه 1395 مقدم اساتید علاقمندان به هنر اسلامی ـ عرفانی عاشیقی را گرامی خواهد داشت.


  


  تبریز ـ خالد اروجعلی پور

منبع: وبسایت مغانشهر


محسن
بسیار عالی ارزوی موفقت
رضا افشارپور
ممنونم آقا محسن
لطف دارید
كيژان
به داشتن هنرمند توانایی چون شما افتخار میکنم خوشحالم از اینکه شمارو در جوار خود دارم و این باعث مباهات من و اعضای سایت بال پرواز است
استاد عزیز همواره برایتان بهترین هارو آرزو دارم
موفق و سربلند باشید انشالله
درپناه حق خدانگهدار
رضا افشارپور
از حسن نیّت شما ممنونم دخترم
لطف دارید
حسین مسلمی نائینی
با سلام . بزرگوار همیشه سربلند و دلوسوز فرهنگ و هنر ایران . سپاسگذار خواهم بود اگه اطلاع رسانی به نحوی باشد که بنده هم به عنوان عکاس بتوانم در بطن این مراسم ها قرار گیرم . شماره تماس من 09124274997 - فراموش نشود که بنده ناشنوا هستم . با تشکر بزرگوار عزیز .
کد امنیتی
بارگزاری دوباره تصویر
لطفا کد امنیتی را وارد کنید
Copyright © 1391 - 1396 BALEPARVAZ.COM Enterprises Ltd
طراح و پشتیبان : محمد حیدری