عضویت
BaleParvaz.com به شما کمک میکند با دوستان زندگی خود همیشه در ارتباط باشید.

روستای آدم کوچولوها(لی لی پوت ها) در ایران!

روستای ماخونیک


- تا همین چند وقت پیش کسی حتی در ایران هم نمی‌دانست که روستایی به نام ماخونیک در اطراف شهرستان بیرجند وجود دارد که همه‌ی مردمان آن قدکوتاه هستند. زمانی که اولین غریبه‌ها وارد این روستای بدوی شدند، متوجه شدند که علاوه بر قدکوتاه مردم این روستا، سبک زندگی آنان نیز به‌دوراز پیشرفت‌های تمدن امروزی و رایج است.

 -خانه‌هایی بسازند که نصفشان زیرزمین قرار دارد و یکی از ۷ روستای شگفت‌انگیز جهان شناخته شود. این روستا تا مرز افغانستان تنها ۳۰ دقیقه فاصله دارد و مردمانش در اصل، افغانی هستند و در حدود ۳ قرن پیش به ایران واردشده‌اند.

- در بدو ورود به روستا، اولین چیزی که نظر شمارا به خود جلب می‌کند، سبک ساخت متفاوت خانه‌های این روستا است. خانه‌هایی کوتاه با درب‌های ورودی کوتاه‌تر. به‌طوری‌که اگر کسی با میانگین قد عادی بخواهد وارد یکی از این خانه‌ها شود باید حتماً کمر خود را بسیار خم کند

- مردم ماخونیک به‌سختی قدشان به حد متوسط می‌رسد و بلندقدترین شخصی که در این روستا زندگی می‌کند، قدش ۱۴۰ سانتی‌متر است. در این روستا به علت دسترسی نداشتن به مناطق دیگر، ازدواج‌ها به‌صورت فامیلی صورت گرفته و به‌صورت موروثی، قد مردم این روستا کوتاه مانده است و نسل به نسل این کوتاهی به نسل‌های بعدی تا به الآن منتقل‌شده است.

- البته باید این مطلب را اضافه می‌کنیم که در چند سال گذشته با ورود افرادی از شهرهای دیگر و امکاناتی تازه در این شهر و همچنین خوردن قرص و قطره ی آهن، وضعیت جسمانی نسل جدید از هر نظر بهتر شده است. خانه‌های روستای ماخونیک به علت شرایط جسمانی این افراد و این‌که روستایشان در مکانی با آب‌وهوای سردسیری بنا شده است، بسیار کوتاه و کم ارتفاع ساخته می‌شود و علت آن‌هم این است که به این صورت می‌توانند راحت‌تر و سریع‌تر فضای داخل خانه را گرم و یا خنک کنند.

کد امنیتی
بارگزاری دوباره تصویر
لطفا کد امنیتی را وارد کنید
Copyright © 1391 - 1396 BALEPARVAZ.COM Enterprises Ltd
طراح و پشتیبان : محمد حیدری