عضویت
BaleParvaz.com به شما کمک میکند با دوستان زندگی خود همیشه در ارتباط باشید.

تعریف توانبخشی

تعریف توانبخشی


توانبخشی شامل همة اقدامات با هدف کاستن از تأثیر ناتوانی بر یک فرد، قادر ساختن او برای رسیدن به استقلال، حضور اجتماعی، زندگی با کیفیت و خودشکوفایی است.


توانبخشی نه تنها آموزش افراد دارای ناتوانی را شامل می‌شود بلکه در نظام عمومی جامعه مداخله می‌کند تا مناسب‌سازی محیط، قادرسازی افراد و مراقبت از حقوق بشری وی را فراهم کند.


مراقبت از حقوق بشر وظیفة همه دولت‌ها در همة کشورها، جوامع همچنین وظیفة هر شهروند در هر زمان است.


افراد دارای ناتوانی همان حقوقی را دارا هستند که دیگران دارند، بدون هیچ‌گونه تبعیض و استثنایی. لیکن توجه ویژه‌ای لازم است تا از انجام امور ذیل اطمینان حاصل گردد: تأمین مسکن، ایاب و ذهاب و دسترسی به ساختمان‌ها، به اطلاعات، به زندگی اجتماعی، فرهنگی شامل تسهیلات ورزشی و تفریحی، به حضور در تمامی زمینه‌های مورد علاقه از جمله مشارکت کامل سیاسی.


تاریخچه توانبخشی


نظر به اینکه اهداف بشردوستانه در سرلوحه امور اجرایی تمام جمعیت‌های ملی قرار دارد، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نیز با استعانت از خداوند متعال و براساس وظایف قانونی خود، کمک به امر توانبخشی را یکی از وظایف مهم خود قرار داده است. فعالیت‌های توانبخشی جمعیت به استناد ماده ۳ قانون اساسنامه و در چهارچوب وظایف مصوب فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر جهان تحت عنوان کمک به امر توانبخشی در دو بند درون مرزی و برون مرزی و با اهداف کمک به اقشار آسیب‌دیده و معلول کشور پایه‌ریزی شده است.


 نخستین مرکز توانبخشی جمعیت هلال احمر در دی ماه سال ۱۳۴۱ با همکاری سازمان ملل متحد، وزارت بهداری وقت و هلال احمر (شیر و خورشید سابق) تأسیس شد. در آن سال یک متخصص آلمانی شاغل در بخش کمک‌های توانبخشی سازمان ملل به وزارت بهداری معرفی شد و با بهره‌برداری از امکانات آن وقت و تحت نظارت برنامه‌های سازمان ملل با تعداد ۲۵ نفر از تکنسین‌های آموزش‌دیده داخلی این مرکز شروع به فعالیت نمود.


عرصه‌های فعالیت مراکز توانبخشی


- کلینیک ارتوپدی فنی


- کلینیک فیزیوتراپی


            * کلینیک ایزوکینیتیک


            * کلینیک هیدروتراپی


            * کلینیک مکانیک


- کلینیک شنوایی شناسی


- کلینیک کار درمانی


- کلینیک گفتار درمانی


- کلینیک کم بینایی


 ارتوپدی فنی


عبارت است از تجویز، طراحی و ساخت کلیه وسائل کمکی (ارتز) که به نحوی باعث کمک به حرکت، اصلاح ناهنجاری و یا کنترل بیماری می‌شود و یا اندام مصنوعی (پروتز) که جایگزین عضو از دست رفته می‌شود.


فیزیوتراپی


شاخه‌ای از توانبخشی است که در آن به کمک عوامل فیزیکی از قبیل گرما، سرما، آب، نور امواج مافوق صوت، الکترو مگنتیک، انواع جریان‌های الکتریکی، حرکت درمانی و تکنیک‌های دستی بیماران را تحت درمان قرار می‌دهند.


این مراکز مجهز به هات پک (H.P) TENS، دیاتری (S.W.D)، تراکشن (TR)، vacuum compression therapy، tread mill، اینترفرنشیال تراپی (I.F) میکروویو (M.W.D)، ماوراء بنفش (U.V) ویبراتور، های ولتاژ (H.V)، shock wave، C.P.M زانو و شانه (continuous passive motion)، اسپاکپسول (spa capsule) و… می‌باشد.


مراجعین فیزیوتراپی را اغلب بیماری‌های ارتوپدی، نورولوژی، روماتیسمی، اعصاب، ضایعات ورزشی، تنفسی، داخلی، پوستی، زنان و زایمان و بیماران مبتلا به عوارض ناشی از جراحی‌های مختلف تشکیل می‌دهند.


خدمات فیزیوتراپی شامل قسمتهای ذیل نیز میباشد:


هیدروتراپی:


با استفاده از خواص فیزیکی آب مانند خاصیت هیدرواستاتیک، شناوری، حرارتی و مقاومتی و همچنین اثرات روانی برای درمان انواع ناراحتی‌ها بکار می‌رود. اشکال اصلی هیدروتراپی عبارتند از: حمام‌های Wirlpool Showercart و Hubbardtank, و حمام‌های سرد و گرم.


ایزوکینیتیک


این بخش بیشتر به عنوان فاز آخر توانبخشی در بیمارانی که نیاز به درمان‌های فیزیوتراپی داشته باشند به ویژه افرادی که دچار ضایعات ورزشی شده باشند و بیمارانی که پس از اعمال جراحی ارتوپدی نیاز به تقویت عضلانی دارند کاربرد دارد. در این بخش از دستگاه‌های متفاوتی از قبیل neurocom، Tread mill، Kin com، دوچرخه، تشک ورزش و سیستم Techno Gym استفاده می‌شود.


مکانو تراپی


سالن‌هایی هستند مجهز به وسایل و امکانات و تجهیزات ورزشی و علمی و در آنها حرکت درمانی بدنسازی و تقویت اندام‌ها صورت می‌گیرد.


کاردرمانی


استفاده هدفمند از فعالیت‌های درمانی، به منظور ایجاد حداکثر استقلال فردی، اجتماعی، حرفه‌ای، تحصیلی و… در افرادی که به دلیل بیماری و یا آسیب‌های فیزیکی دچار اختلالات جسمانی و حرکتی شده‌اند.


در واقع کاردرمانی آخرین پروسه توانبخشی بیماران مذکور قبل از ورود آنها به جامعه می‌باشد. آموزش راه رفتن و تعادل، فعالیتهای روزمره زندگی و الگوی رشدی کودکان از جمله حیطه های فعالیتهای کاردرمانی میباشد.


دستگاههای مجهز مورد در این بخش از قبیل:


دوچرخه های اسپاسم شکن، تخت ایستا برقی، انواع Gait trainer های مدرن از قبیل بانجی واکر و پاراپودیوم، دوچرخه های خوابیده از قبیل Giger md، C.P.M انگشتان (Continuous Passive Motion)، لوکواستیشن، تجهیزات ADL، Neurocom، Huber و تجهیزات کاردرمانی اطفال و. .. می‌باشد.


شنوایی شناسی


عبارت است از علم شناخت شنوایی، تعادل و اختلالات آن و شامل ارزیابی، تشخیص نوع، میزان کم شنوایی، حفاظت شنوایی، توانبخشی شنیداری و توانبخشی تعادلی است.


 خدمات این رشته عبارتند از:


آزمایش تون خالص PTA، آستانه کلامی UCL –MCL –SRT، میزان درک گفتاری SDS، امپدانس ادیومتری Impdance.A، تست زوال رفلکس Reflex Decay، ارزیابی عملکرد شیپور استاش ETF، تست تکمیلی SISI


تست تکمیلیPIPB، تست تکمیلی ABLB، تست تکمیلی TDT، تست متمارضین Malingering.T، وبر ادیومتری Weber.A


گفتاردرمانی


گفتاردرمانی به ارزیابی، تشخیص و درمان افراد مبتلا به اختلالات گفتاری و زبانی می پردازد. این اختلالات شامل اشکالات یا نقصهایی هستند که بر روی زبان (Language) و گفتار(Speech) اثر می گذارند.


تجهیزات بخش گفتاردرمانی شامل:


سری کامل اسباب بازیهای آموزشی، لکنت شکن ( Delay Auditory Feedback )، Nasal View، Doctor Speech، Estroboscopy، phonetogram ودستگاه ماساژور دستی جهت عضلات صورت و. .. میباشد.


کلینیک کم بینایی


 فردی که حدت بینایی وی کمتر از۲۰/۷۰ و بیشتر و یا مساوی با ۲۰/۴۰۰ باشد، کم‌بینا میباشد.


خدمات کم ‌بینایی ( Low Vision ) علت ایجاد کننده مشکل بینایی را درمان نمیکند بلکه از باقیمانده بینایی موجود حداکثر استفاده را میبرد.


 وسایل کم بینایی شامل: فیلترها؛ تلسکوپ دید دور، فیلد اکسپنشن، میکروسکوپ، هند مگنی فایر، استند مگنی فایر، ‌تله میکروسکوپ، CCTV و…

کد امنیتی
بارگزاری دوباره تصویر
لطفا کد امنیتی را وارد کنید
Copyright © 1391 - 1396 BALEPARVAZ.COM Enterprises Ltd
طراح و پشتیبان : محمد حیدری