عضویت
BaleParvaz.com به شما کمک میکند با دوستان زندگی خود همیشه در ارتباط باشید.

با نمادهای ایرانی سفره «هفت سین» بیشتر آشن

 


                                                                                                                                                                                                   


             به عنوان یک ایرانی بد نیست با نمادهای هفت‌سین اشنا شویم


                 


 کم کم به عید نزدیک میشویم و خودمون را برای آن آماده می کنیم. لباس نو می خریم و سفره ی هفت سین می چینیم. هفت سین یک سفره صمیمی وحقیقی است وچیزی مستقل از کار و زندگی روزانه نیست. سفره هفت سین نماد یک زندگی کامل است.درسفره هفت سین معمولاً هفت جزء یابیشتر که با حرف سین آغاز میشوند قرار میگیرد .بعضی نیز این اجزاء را به خدایان ایران باستان،بالاخص آناهیتا وسپندارمذ،ایزدبانوهای آب و خاک ،نسبت می‌دهند.چیدن سفره هفت سین از دیرباز از مراسم جدا ناشدنی نوروز بوده که ساعتی به تحویل سال مانده ،این سفره گذاشته میشود. هفت، عددی است مقدس که نشان دهنده هفت ایزد زرتشتیان (اورمزد، وهمن، اردیبهشت، شهریور، سپندامذ، خورداد و اَمُرداد) موسوم به امشاسپندان است و به همین دلیل سین های نوروزی به نام هفت سین خوانده می شوند.


*معاني زيباي سين هاي هفت سين نوروزي.که بیشتر افراد نمیدانند.


*سنجد سین اول:،به نشانه عشق و دلباختگی : و از مقدمات اصلی تولد و زایندگی. زیرا معتقدند که وقتی درخت آن به حد رشد خود رسید ، رایحه آن و میوه آن باعث عشق مردم به یکدیگر می گردد، معروف است که اگر کسی زیر درخت سنجد بنشیند، عطر وطراوت گل و میوه سنجد، او را دیوانه وار عاشق میکند. و نیز سنجد ، نماد فرزانگی و زایش است ،در روایات می خوانیم نخستین خلقت خداوند عقل بوده است. از طرفی در طب قدیم و جدید سنجد به عنوان تقویت عقل و حافظه شناخته شده است. پس سنجد به عنوان نماد خرد و فرزانگی و سنجیده عمل کردن قبل ازهمه سین ها توسط دختران نابالغ که نماد زایش وباروری هستند بر سفره هفت سین می نشیند


*سیب سین دوم، نماد سلامتی :همه این جمله را بارها شنیده ایم که هر کس روزی یک سیب بخورد به طبیب نیازی ندارد. سیب کلید راه یابی به شهرسلامتی است.مفهوم آن بر این استوار شده که تن وجان و جامعه انسانی را از گزند و آسیب دور می سازد. سیب را مادر یا پدربزرگ خانواده بر سفره هفت سین می چیند شاید به آن خاطر که همه ما بارها شاهد دلواپسی و نگرانی مادر خانواده برای حفظ سلامتی اعضای خانه بوده ایم وهمچنین سیب :نمودار‌ِ راز و رمز عشق ودلدادگی و باروری و زایش است.
در گذشته سیب را در خم های ویژه ای نگهداری می کردند و قبل از نوروز به همدیگر هدیه می دادند. می گویند که سیب با زایش هم نسبت دارد ، بدین صورت که اغلب درویشی سیبی را از وسط نصف می کرد و نیمی از آن را به زن و نیم دیگر را به شوهر می داد و به این ترتیب مرد از عقیم بودن و زن از نازایی رها می شد.


*سبزه سین سوم، یادآور سبزی و نشاط ،از سین سوم به بعد بازی قاعده خاصی ندارد و هر کدام از اعضای خانواده می توانند بیاورند و بر سفره بچینند.سبزه نشانه خوش اخلاقی، خرمی و شادی است. سبزه: نماد شادابی وسرسبزی و نشانگر زندگی بشر و پیوند او با طبیعت است. همچنین در روایات است که در دوران کهن ، شاهان ایرانی انواع غله را خیس می کردند. و هرکدام که بهتر جوانه می زد و شاداب تر به نظر می رسید. محصول آن سال زمین ها بود.


*سمنو سین چهارم، سمبل قدرت :،بشر همواره درآرزوی توانمندی بوده است. سمنو غذایی مقوی است که از آرد و گندم تهیه می شود، به آن غذای مرد آفرین می گویند و سرشار از ویتامین E و مواد مغذی است و سمنو به عنوان نماینده ای از جهان قدرت بر سفره هفت سین می رود.
سمنو غذایی است مقوی و شیرین. که درست کردن آن نیاز به مهارت و صبر زیاد دارد. و نمادی است برای شیرینی زندگی . سمنو: نماد زایش و باروری گیاهان است و از جوانه های تازه رسیده گندم تهیه می شود.


*سیر سین پنجم، نماد سیری چشم و دل :،حتما شنیده اید که می گویند: فلانی چشم و دلش سیر است و سیر برای ما بیانگر عدم تجاوز به حقوق دیگران است وبه ما متذکر می شود که پایمان را از گلیم خود درازتر نکنیم.اما درآئین زرتشتی سیر وسرکه درسفره هفت سین نماد گندزدایی و دوری از آلودگی است و نمادی است برای سلامتی و تندرستی .


*سرکه سین ششم، نماد تسلیم و رضا : از سرکه در ادبیات و امثال ایرانی در توصیف اضطراب و اشک و گریه استفاده می شود. مانند سیر و سرکه جوشیدن دل. و مولانا از گریه و زاری با عنوان سرکه فشانی یاد می کند. سرکه بر سر سفره ی نوروزی ما را به پذیرش ناملایمات زندگی دعوت می کند.در روایت است که چون درست شدن سرکه زمان طولانی نیاز دارد و صبر زیادی را می طلبد. بنابراین سرکه نمادی است برای صبر.


*سماق سین هفتم، سمبل صبر : آخرین سینی است که به سفره هفت سین می رود، سماق سمبل صبر و بردباری است. سماق در ضرب المثل هم آمده و سماق مکیدن حکایت از دعوت کسی به بردباری دارد.و همچنین سماق چون به رنگ خورشید به هنگام طلوع است نمادی است برای از بین رفتن شام تیره و طلوع صبح صادق.


*سکه هشتمین سین مدرن سفره هفت سین : سکه جزو هفت سین محسوب می شود اما بشر بعد از ضرب سکه آن را روی سفره برد تا نمادی برای افزایش دارایی باشد. آیین ها و جشنها و مراسم ایران و جهان،سکه نمادی است از برکت و درآمد زیاد انتخاب شده است.


*اما غیر از این گیاهان سفره نشین،خوان نوروزی اجزای دیگری هم دارد.


آینه : یکی از مکمل های تزیئنی سفره هفت سین میباشد. آینه، تداعی آسمان و به درون خویش نگریستن و انعکاس روح انسان است،نمادی از وجدان و بازتابِ اندیشه، گفتار و کردار آدمی‌می‌باشد.آینه نماد روشنایی است و حتماً باید در بالای سفره جای بگیرد.


اسپند: خاصیت ضدعفونی کننده و دارویی دارد و به نیت سلامتی و بیشتر به حالت تبرک بر سر سفره گذاشته می شود.


تخم مرغ :نماد زایش و آفرینش است و نشانه ای از نطفه و نژاد.


سمبل :گلی که در خیلی از فرهنگ ها آن را نماد تولد دوباره می دانند


شمع روشن به نیت روشنایی و طول عمر اعضای خانواده که به همین دلیل اعتقاد بر این بوده که شمع هفت سین را نباید خاموش کرد و در صورت لزوم این کار باید با برگ سبز یا نقل و نبات انجام شود.


کتاب مقدس هم یکی از پایه های اصلی خوان نوروزی است و بر اساس آن هر خانواده ای به تناسب مذهب خود،کتاب مقدسی را که قبول دارد بر سفره میگذارد.در سفره هفت سین نوروزی ایرانیان، کتاب قرآن و دیوان حافظ درکنار آن هم از اجزائی است که دربسیاری از سفره‌های هفت سین چیده میشود. قرار دارد..


پیشاپیش سال جدید رو به همه شما عزیزانم تبریک میگم.

کد امنیتی
بارگزاری دوباره تصویر
لطفا کد امنیتی را وارد کنید
Copyright © 1391 - 1396 BALEPARVAZ.COM Enterprises Ltd
طراح و پشتیبان : محمد حیدری