عضویت
BaleParvaz.com به شما کمک میکند با دوستان زندگی خود همیشه در ارتباط باشید.

مننگوسل و میلو مننگوسل(علائم ،دلایل، پیشگیری قبل از تولد و یک هشدار به مادران )

در بين بيماري‌هاي ستون فقرات، گروهي از بيماري‌ها با نام اسپينا بيفيدا معروف هستند. براي توضيح اين بيماري‏ها ابتدا بايد بدانيد مهره‌هاي ستون فقرات جنين به‌طور طبيعي در روزهاي 23تا 25 دوره جنيني كامل بسته مي‌شوند به‌طوري كه نخاع كاملا داخل ستون مهره‌ها قرار مي‌گيرد.


در افراد مبتلا به اسپينا بيفيدا، مهره‌هاي نخاعي در ناحيه ساكرال يا خاجي يا در ناحيه كمري كاملا بسته نمي‏شوند درنتيجه ممكن است نخاع يا پرده‌هاي نخاعي به صورت يك برآمدگي از سوراخ بين مهره‌ها بيرون بزند. اين اتفاق يك نقص جنيني است و در يك ماه اول دوره جنيني رخ مي‌دهد. درنتيجه وقتي نوزاد به دنيا مي‌آيد، ضايعه‌اي در پشتش دارد.


 


اسپينا بيفيدا سه حالت دارد؛


 


1-يكي از حالت‌ها اسپينا بيفيداي مخفي است.


 


در اين حالت كه خفيف‌ترين نوع است، سوراخ باقيمانده در ستون مهره‌ها آنقدر بزرگ نيست كه نخاع يا پرده‌هاي نخاعي بيرون بزند. فقط نقص کوچکي در بسته شدن مهره‌هاي كمري وجود دارد كه در بسياري مواقع تشخيص داده نمي‌شود.


علائم:


معمولا در ناحيه دنبالچه‌ مبتلايان تغيير رنگ، چين يا رويش موي غيرطبيعي ديده مي‌شود. خوشبختانه نقص در بسته شدن مهره‌ها هيچ مشكلي براي بيمار ايجاد نمي‌كند زيرا نخاع و پرده روي آن سرجايشان هستند. اسپينا بيفيداي مخفي با عكسبرداري تشخيص داده مي‌شود. اين حالت فقط ممكن است باعث ايجاد كمردرد در سنين بالا شود و حدود 10 درصد انسان‌ها دچار آن هستند.


 


2-حالت دوم اسپينا بيفيدا، «مننگوسل» نام دارد.


 


«مننژ» به معني پرده نخاع و «سل» به معني فتق است. در مننگوسل، فقط پرده‌هاي نخاعي كه مننژ نام دارند، از بين مهره‌هاي بسته‌نشده ستون فقرات در ناحيه كمري بيرون مي‌زند و به صورت يك برآمدگي هنگام تولد در پشت نوزاد ديده مي‌شود اما نخاع بيرون نزده است. اين حالت بدون علامت است و برداشتن پرده بيرون زده نخاعي و ترميم آن معمولا مشكلي ايجاد نمي‌كند.


 


3-حالت سوم که شايع‌ترين نوع اسپينا بيفيدا می باشد «ميلو مننگوسل» نام دارد.


 


«ميلو» به معني نخاع است. در ميلومننگوسل، توده‌اي در پشت بيمار وجود دارد كه داخل آن نسج عصبي و قسمتي از نخاع وجود دارد. در ميلومننگوسل، بسته‌نشدن مهره‌ها سوراخ بزرگي ايجاد مي‌كند و علاوه بر پرده های نخاعی خودِ نخاع و گاهي حتي مايع مغزي – نخاعي هم از اين سوراخ بيرون مي‌زنند و در توده‌اي جمع مي‌شوند. درنتيجه قسمتي از نخاع بيمار خارج از ستون مهره‌ها قرار مي‌گيرد و بدون محافظ مي‌ماند و اين مي‌تواند براي كودك خطرناك باشد زيرا ايجاد زخم يا عفونت در منطقه، كودك را مستعد مننژيت يا عفونت پرده‌هاي مغز مي‌كند.


هر كجا توده ی ذكر شده قرار داشت بدن نوزاد از آن قسمت به پایین فلج میشود(كه معمولا از ناحیه كمر به پایین دیده میشود یعنی اغلب در دستان خودشون مشكل ندارند مگر اینكه این توده در ناحیه گردن قرار بگیرد)


 


علائم:


 


اين مشكل علامت‏دار است و خود را به صورت علايم نخاعي شامل 3 گروه علامت مهم نشان مي‌دهد. اين علامت‌ها شامل :


 


1-ضعف حركتي يا فلج


 


2-ضعف یا در بعضی مواقع لاغري پاهاي بيمار


 


3-ضعف حسي به معناي بي‌حس شدن پاها و در نهايت اختلالات اسفنكتري است؛ يعني كودك ممكن است كنترل ادرار و مدفوع نداشته باشد يا دچار عفونت‌هاي مكرر ادراري شود.


همه اين علايم مربوط به صدمه نخاعي است.


 


علاوه بر اين 3 علامت مهم، بسياري از بيماران ممكن است دچار هيدروسفالي يا زيادشدن آب مغز، نازکي قشر خاكستري مغز كه اگر به موقع در همان بدو تولد عمل جراحی صورت نگیرد باعث ايجاد اختلال در يادگيري به‌خصوص در رياضيات مي‏شود، اشكال در عملكرد اعمال حركتي، اختلال در حافظه و... هم باشند.


گاهي اين علايم با علايم خاص ميلومننگوسل همزمان بروز مي‌كنند ولي علت وجود آنها معلوم نيست. گروهي از اين نوزادان هم دچار مشكل پاچماقي، دررفتگي مفصل ران، كج‌شدن ستون فقرات يا اسكوليوز مي‌شوند.


 


 


علت به وجود آمدن این بیماری:


 


مهم‌ترين علت پاتوفيزيولوژيک كه تا به حال براي اين بيماري مطرح شده است، كمبود فوليك‏اسيد در بدن مادر باردار است ولي ارتباط دقيق كمبود اين ماده با بسته نشدن كامل ستون مهره‌ها به خوبي مشخص نيست. به همين دليل به همه خانم‌هايي كه قصد باردار شدن دارند، توصيه مي‌شود از 3 ماه قبل از بارداري و در حين آن از مكمل فوليك‌اسيد استفاده كنند.


 


هشدار به مادران باردار و افراد چاق


 


بعضي مادران بيشتر در معرض خطر هستند؛


 


1- خانم‌هايي كه داروهاي ضدصرع مانند «سديم والپرات» مصرف مي‏کنند. اين دارو هم براي درمان صرع تجويز مي‌شود و هم ميگرن.


 


2- خانم‌هايي هم كه داروي فني‌تويين يا كاربامازوپين مصرف مي‌كنند، بيشتر در معرض خطر هستند و به همين دليل قبل از بارداري بايد به متخصص مغز و اعصاب مراجعه كنند و زير نظر او دارويشان را قطع و سپس فوليك‌اسيد با دوز بالا (5 ميلي‌گرم در روز) شروع كنند.


 


3- گروه ديگر هم خانم‌هاي مبتلا به ديابت و افراد چاق هستند.


 


 


پیشگیری


 


براساس آمار، مصرف فوليك‌اسيد يا مشتقات آن كه در ميوه‌ها و غلات وجود دارد، تا 70 درصد از بروز ضايعه ميلومننگوسل پيشگيري مي‌كند. ميزان شيوع اين بيماري 1 تا 2 نوزاد از هر هزار نوزاد است.


 


راههای نشخیص بیماری


 


شايد بپرسيد چطور بايد بفهميم جنين به اين ضايعه مبتلا شده است يا نه؟


 


راه تشخيص، انجام آزمايش خون از مادر باردار از ماه سوم بارداري به بعد است كه در آن ميزان «آلفافتوپروتئين» خون اندازه‌گيري مي‌شود. اگر اين ميزان بالا باشد، يعني جنين مستعد ابتلاست. در اين صورت بايد از مادر سونوگرافي انجام شود و آمنيوسنتز انجام شود. در بسياري از مواقع اگر مشكل شديد باشد مي‌توان حتي جنين را سقط كرد.


نوزاداني كه دچار ميلومننگوسل هستند، بايد تحت‌نظر جراح اعصاب كودكان باشند. هر چند كه گروهي از تخصص‌ها شامل ارتوپدي، داخلي مغز و اعصاب، اورولوژي، كاردرماني و... نيز درگير خواهند شد. اگر اين اتفاق بيفتد، ديگر نمي‌توان آن را درمان كرد و با عمل جراحي هم بهبودي در حركت پاها، حس آنها و سيستم ادراري ايجاد نمي‌شود بنابراين مهم‌ترين اصل، پيشگيري از اين بيماري است و تنها راه پيشگيري، مصرف فوليك‌اسيد قبل و در حين بارداري.


 


 


منبع : http://salamatiran.com/

آنکس که عاجز از خلق لحظه هاست

معلول است ، نه من !

روح بلند آدمیت فراتر از هر معلولیتیست....
کلمات کلیدی: میلومننگوسل, مننگوسل
تمامی زمان ها هست +3.5. زمان الان هست جمعه, 3 بهمن, 1399 3:43 بعد از ظهر.
Copyright © 1391 - 1396 BALEPARVAZ.COM Enterprises Ltd
طراح و پشتیبان : محمد حیدری